Organik tavuk nasıl yetiştirilir?

Organik tavuk nasıl yetiştirilir?

ABONE OL
Ağustos 20, 2023 13:14
Organik tavuk nasıl yetiştirilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayatımızdaki her şeyin seri üretim ile hızlı bir şekilde üretilmesi bize fayda sağlamakla birlikte bazı konularda da güven kaybına neden olmuştur. Özellikle gıda konusunda üreticilere karşı araştırmacı bir tutum sergilememizin yanında seçici olmamıza da neden olmaktadır. Bunun sebebi ise üreticilerin maliyetlerini azaltmak adına alternatif maddeler kullanmalarıdır. Tüketiciler özellikle gıda alanında bu konulara özen göstermekle birlikte bu tutumların sonucu ‘organik’ ön ad ile üretilen gıdalara olan taleplerini arttırmışlardır.

Tüketicilerin son zamanlarda organik ürünleri yönelmesiyle de bazı üreticiler organik ürün üretimine geçmiştir. Organik tavuk üretimi de bunlardan biridir. Aynı zamanda köy tavuğu olarak da adlandırılan organik tavuk yetiştirmek biraz detaylıdır. Aslında doğalı bu olmasına rağmen maliyet ve uğraş arttığı için organik tavuk üretmekten kaçınılmaktadır. Organik tavuk köylerde yetiştirildiği gibi açık havada ve doğal yemler ile yetiştirilen tavuktur.

Hayvanların yetiştirildiği ortam, yedikleri yemin türü etlerinin, sütlerinin yani taşıdıkları değeri de göstermektedir. Tavuklarda da durum böyledir. Doğal yollarla üreyen, ferah ve temiz ortamda güneşi görerek yetişen, doğal yemlerle beslenen(buğday, arpa, mısır vb.) tavukları organik olarak adlandırmak yanlış olmaz. Peki organik tavuk yetiştirmek için nelere ihtiyaç duyarız?

♥ Organik tavuk yetiştirmek aslında zor değildir. Biraz zamanımızı ve emeğimizi vermemiz gerekir. Biraz emek vermek ise lezzetli ve protein değeri yüksek et ve yumurta tüketmemizi sağlayacaktır.

♥ Organik tavuk üretmek için ilk ihtiyaç duyacağımız şey otlak bir arazidir.

♥ Yılın en az 3/1’ini otlak alanlarda börtü, böcek ve ot gibi doğal yiyeceklerle beslenerek geçirmesi gerekir. Kapalı alanda durduğu sürede de doğal olmayan yemler yerine buğday, mısır ve arpa gibi tahılların harmanlanıp inceltilerek tavukları beslemek en iyi yoldur.

♥ Tavuk için su çok önemlidir. Temiz ve berrak su tüketmelidirler. Titiz hayvanlardır suyuna da yemine dikkat ettiğiniz gibi dikkat etmelisiniz.

♥ Kümesleri ortalama iki haftada bir temizlenmelidir. Eğer zemin taş ise alttan soğuk almamalarına dikkat etmelisiniz ki telef olmasınlar.

♥ Barınma ve beslenme ihtiyaçlarının yanında dikkat etmemiz gereken bazı noktalar daha vardır. Tavuk hassas bir hayvandır ve savunmasızdır. Çevresindeki yırtıcı hayvanlardan zarar görmemeleri için kümeslerine ve bulundukları civarı iyi korumalısınız.

Ortalama 14 ile 20 hafta arasında tüketilecek seviyeye geleceklerdir. Tüketmeye başladığınızda verdiğiniz emeğin karşılığını alacak ve bu durumdan memnun kalacaksınız.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP