“TMO randevu sistemini kaldırsın”

“TMO randevu sistemini kaldırsın”

ABONE OL
Ocak 24, 2024 09:04
“TMO randevu sistemini kaldırsın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye mısır üretiminin yüzde 25’inden fazlasını karşılayan Adana’da çiftçilerin en az 9 lira ya da üzerinde alım fiyatı beklediğini söyledi. Buğday üreticilerinin yaşadığı sorunların aynısını mısır üreticilerinin de yaşamaması çağrısını vurgulayan Barut, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) depolarının mısır üreticileri için hazırlanmasını, randevu sistemi kaldırılmasını, mısır üreticisinin buğdaydaki sorunları yaşamamasını istedi.

Mısır hasadının sürdüğü Çukurova’da tarlalarda çiftçilerle buluşan Ayhan Barut, şunları söyledi:

“Son zamanlarda ülkemizde mevsim normallerinin üzerinde aşırı sıcak günler yaşıyoruz. Çukurova’da ise kavurucu sıcaklar var. Ancak üreticilerimiz sıcaktan değil dertlerinden yanıyor. Çünkü şu gördüğünüz güzelim mısır tarlası hasata gelmiş ve bölgemizde mısır hasatı son hızıyla sürüyor. Ancak üreticilerimizin ağzını bıçak açmıyor, kara kara düşünüyor. Nasıl düşünmesin ki, mısırla ilgili ne bir fiyat var ne de alan satan var.trbettr.info

Bu sene, yani 2023 yılında bir kilogram mısırın maliyeti 7,5 lira ve üzerinde. Üreticinin satması gereken, yani eline geçmesi gereken fiyat ise minimum 9 lira ve üzerinde olmalıdır. Ancak serbest piyasada tüccarın çiftçiye vermiş olduğu mısır fiyatı kilogram başına 5,2 ile 5,5 lira arasında değişmektedir. Bu rakamlar tamamen zarardır. Çiftçi bu yüzden çok dertli, çok perişan ve maalesef işin içinden çıkamaz durumdadır. Ülkemizde yaklaşık 9 milyon ton civarında mısır tüketimi gerçekleştirilmektedir. Üretimimiz ise 6,5 milyon tondur. Aradaki 2,5 milyon tonluk farkı ise ithalat yoluyla karşılıyoruz. İşte buradan AKP iktidarına çağrı yapıyorum. Toprak Mahsulleri Ofisi marifetiyle bir an önce çiftçiyi kurtaracak fiyatı açıklayın. Toprak mahsulleri ofisi depolarını boşaltıp üreticinin mısırını vereceği şekilde hazır hale getirin. Randevu sistemini kaldırın aksi halde buğdayda yaşanılan mısırda da yaşanacaktır. Mısır üreticilerinin feryadını duyun, çiftçinin çilesine son verin.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP