Üreticinin beklentisi olmadı!

Üreticinin beklentisi olmadı!

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 15:12
Üreticinin beklentisi olmadı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu yıl için açıkladığı 6 bin lira mısır alım fiyatının, üreticinin beklentilerini karşılayacak bir rakam olmadığını belirtti.

Geçen yıl 5 bin 700 lira olan mısır alım fiyatının bu yıl 300 lira artırılarak 6 bin liraya çıkarılmasının, iki katından daha fazla artan girdiler karşısında çok düşük olarak kaldığına vurgu yapan CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Lisanslı depoların bir kısmı dolu olduğu için üreticiler, mısırı depolara dökemiyor. Üretici mısırın en az 8 bin lira olmasını bekliyordu” diye konuştu.  Ceyhan’lı üretici Mustafa Bozkurt “TMO yemlik mısırın dibini yaktı. Dönüme 100 kg gübre atıyoruz.  DAP ve 20.20 gübre fiy üçe katladı.  Dönüme 900-1200 kg ürün alınıyor. Bazı yerlerde verim düşük. Geçen yılki fiyatlar ile Çiftçiye ürün sat diyorlar. Çiftçi zarar etsin nasıl ayakta kalacak.

Ancak mısır ithalatı bu yıl yüzde 41,8 oranında arttı. Hasadın devam etmesi ve ürün arzının yüksek olması nedeniyle üretici mısır alıcısı bulmakta zorlanmaktadır. Hayvan yeminden, işlenmiş gıdalardaki mısır şurubuna, enerji kaynaklarından temel gıdalarda kullanımına kadar çok geniş yelpazede kullanılan mısırın kullanım miktarı giderek artmaktadır. Ülkemiz bu bağlamda da ithalat yapmaktadır. Yerli üretici sorunlarla boğuşmaktadır. Girdi maliyetleri yanında Kuraklıkta bazı bölgelerde verim kaybına neden olmuştur. Başta gübre ve arşı arkası kesilmeyen mazot zamları çiftçi canına tak ettirmiştir. Bir de düşük taban fiyatları çiftçiyi kaygılandırmaktadır enflasyon düşürmek adına düşük taban fiyat uygulaması üretimi de düşürmesi durumunda dışa bağımlı, ithalatçı anlayış her alanda yaygınlaşacak ve yerli üretim büyük darbe alacaktır.

Mısır üretim artışı ile ülkemiz dışa bağımlılığı azaltılması sağlanacağına çiftçi Mısır üretiminden uzaklaştıracak fiyatlar oluşması gelecek içinde sorunlar üretir. Enflasyon ile oluşan girdi maliyetleri dikkate alınarak fiyat açıklanmalı idi. TMO, girdi maliyetlerindeki artışı da dikkate alarak, bu yıl mısır alım fiyatını en az 8 bin lira olarak belirlemeliydi.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP