Rusya’nın Türkiye üzerinden Afrika ülkelerine tahıl gönderme  önerisi…
  • Tarımın Sesi
  • Gündem
  • Rusya’nın Türkiye üzerinden Afrika ülkelerine tahıl gönderme önerisi…

Rusya’nın Türkiye üzerinden Afrika ülkelerine tahıl gönderme önerisi…

ABONE OL
Eylül 10, 2023 09:09
Rusya’nın Türkiye üzerinden Afrika ülkelerine tahıl gönderme  önerisi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği, tahıl koridoru anlaşmasından ayrılan Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı Afrika ülkelerine tahıl gönderme teklifini “cömertlik parodisi” olarak niteledi.

Hindistan’da yapılan G20 zirvesinde yaptığı konuşmada Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, tahıl koridoru sayesinde Afrika’da zor durumda olan ülkelere Rusya’nın önerdiğinin 30 katından fazla tahıl ulaştırıldığını söyledi.

Konuşması sırasında zirveye Rusya’yı temsilen katılan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a dönen Michel, “Karadeniz’deki bu anlaşmadan çekilmekle kalmadınız, üstüne limanlara saldırıyorsunuz. Karadeniz’e hatta Tuna nehrine açılan limanları bloke ediyorsunuz,” sözlerini kullandı.

Michel, “Verdiği zarar yetmiyormuş gibi Rusya üstüne dalga geçer gibi bir cömertlik parodisi ile Afrika ülkelerine 1 milyon ton tahıl öneriyor,” dedi.

Birleşmiş Milletler ve Türkiye arabuluculuğunda kurulan tahıl koridorundan Rusya kendi gıda ve gübre ihracatına engeller çıkarıldığı gerekçesiyle temmuz ayında ayrılmıştı.

Bunun ardından tahıl koridoruna alternatif geliştirmek isteyen Rusya, Katar’ın da mali desteğiyle Türkiye’ye indirimli fiyatla bir milyon ton tahıl gönderilmesi ve bu tahılların Türkiye’de işlenerek en çok ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilmesini kapsayan bir plan hazırladığını duyurmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP