Yurttaşı antidepresan tüketiliyor…

Yurttaşı antidepresan tüketiliyor…

ABONE OL
Eylül 4, 2023 14:45
Yurttaşı antidepresan tüketiliyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlarımızın antidepresan kullanımındaki artışın dikkat çekici boyutlara ulaştığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaşanan ekonomik kriz ortamının uzun süredir devam etmesi, sürekli artan fiyatlar, daralan gelirin yurttaşları kaygı bozukluklarına sürüklediğini ileri sürdü.

Buluştuğu eczacıların, “Ekonomik kriz vatandaşları antidepresan ilaçları kullanmaya mecbur bıraktı. Sabahtan akşama kadar gelen hastalarımızın çoğu antidepresan alıyorlar. Ayrıca son dönemlerde antidepresan alan kadın hastalarımızın sayısında da hızlı bir artış görüyoruz” dediğini söyleyen Gürer, şunları söyledi:

AKP zihniyeti vatandaşın yaşadığı sorunları algı ile yok gibi göstermeye çalışsa da artan boşanmalar, intiharlar, şiddet olayları ve düşündürücü biçimde yaygınlaşan uyuşturucu ruhsal sorunları derinleşen bir toplum dokusunun oluşmasına neden oluyor.

2008 yılında bin kişiye düşen günlük antidepresan ilaç (ATC-N06A) tüketim miktarı 27,8 doz iken 2021 yılında bu rakam %85 artışla 52 doz olarak gerçekleşti. 2022 ve 2023 yıllarında da bu artışın devam ettiği farklı verilerde görülüyor. AKP iktidarının ülkeyi yönettiği uzun süreç zarfında çok sayıda toplumsal ve ekonomik sorunlarla vatandaşlarımız karşı karşıya kaldı. Antidepresan ilaç kullanımının bu denli artmasının nedenlerini bir zincir halkası gibi düşünürsek ülkeyi yöneten siyasi iktidarın bu konuda sorumluluğu ve vebali büyüktür.

Ülkemizde bir günde bin kişinin 52 doz antidepresan kullandığına göre 85 milyon nüfusa sahip ülkemizde bir günde 4 milyon 420 bin adet antidepresan ilaç kullanıldığını söylenebilir. Bu rakam zaten durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Olayın tüm yönleri ile ortaya çıkması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemi ile soru önergesi de verdim. Umarım Bakan kısa sürede kapsamlı veriye dayalı bilgileri bizlerle paylaşır. Bu süreç, yokluk ve yoksulluğun artışını getirmiş ve vatandaşların ruh sağlığının bozulmasına sebep olmuştur.”

GÜRER’DEN KOCA’YA SORULAR

CHP’li Gürer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. 2022 ve 2023 yıllarının 9 ayı boyunca psikiyatri kliniklerine başvuran kişi sayısı ve bu kişilerin cinsiyetlerine göre sayısal dağılımı nedir?
  2. 2022 ve 2023 yıllarında ülkemizde antidepresan ve sinir sistemi ilacı reçete edilen kişi sayısının yıllara göre dağılımı nasıldır?
  3. Son 5 yılda ülkemizde kaç kutu antidepresan satışı gerçekleştirilmiştir, bunun yıllara göre dağılımı nasıldır?
  4. Son 5 yılda ülkemizin antidepresan ve sinir sistemi ilaçlarına harcadığı tutarın yıllara göre sayısal dağılımı nasıldır?
  5. Ülkemizde antidepresan kullanımının ciddi oranda artışının sebepleri araştırılmış mıdır? Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu antidepresan kullanımını tetiklediği tespit edilen faktörler nelerdir?

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP