“Afet seraları” hizmete girdi

“Afet seraları” hizmete girdi

ABONE OL
Ekim 16, 2023 09:56
“Afet seraları” hizmete girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana/ Tarımın Sesi– Seyhan Belediyesi, Hollanda Belediyeler Birliği tarafından sağlanan “Giro 555 Afet Destek Hibesi” desteğiyle oluşturulan “Afet Seraları” hizmete girdi. 80 tünelden oluşacak seralarda normal dönemlerde bitki yetiştiriciliği yapılarak kırsal bölgelerin kalkınmasına yönelik çalışmalar yürütülecek; olası afetlerde ise seralar 1000 yatak kapasiteli barınma alanlarına dönüştürülecek.

Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, açıklamasında “6 Şubatta yaşanan depremler hepimize çok şey öğretti. Toplum olarak her türlü afete hazırlıklı olmamız gerekiyor. 6 Şubat sonrasındaki deneyimlerimizden yola çıkarak Afet Seraları projesini hayata geçirdik. Projemizin hayata geçmesine hibe desteğiyle katkı veren Hollanda Belediyeler Birliği’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Topluma yararlı iş birlikleri ile Seyhan’a değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Afet Seraları’nın toplamda 80 tünelden oluştuğunu belirten Akay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seralarımızda normal zamanlarda alternatif üretim modelleriyle kırsal bölgelerimizi kalkındırmaya, çiftçilerimize öncülük yapmaya devam edeceğiz. Olası bir afette ise seralardaki üretim sistemleri çıkarılıp 1000 yataklı barınma alanına dönüştürülebilecek. Yerleşkemizde ayrıca bir çamaşırhane ve mutfak da tam kapasite ile hizmet verebilecek şekilde kullanıma hazır olacak. Aynı hibe kapsamında bölgemizde kritik öneme sahip beş mahallede afet irtibat noktaları kurularak olası afet durumlarında acil kullanılması gereken malzemeler de depolanacak. Afet Seralarımız diğer projelerimiz gibi Seyhan’a değer katacak.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP