Tarımsal üretime TOKİ darbesi…  

Tarımsal üretime TOKİ darbesi…  

ABONE OL
Kasım 24, 2023 13:36
Tarımsal üretime TOKİ darbesi…  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Dünyada gıda ürünlerine ulaşmakta em çok zorlanan ülke olmamız bile, üretim yapılan tarımsal alanların ortadan kaldırılışında etkili olmadı. Köy taşınmazlarından olan meralar, tarım arazileri Toki aracılığıyla satışa çıkarıldı. Köylünün işlediği alanlar betan yapılara dönüştürülecek.

Konuya ilişkin tepkisini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP döneminde çıkarılan Anakent Yasası ile köylere ve tarımsal üretime büyük darbe vurulduğunu anımsatırken şunları söyledi:

Daha önce tarımsal üretim alanı olan, meradan Hazine’ye çevrilen arazilerin TOKİ tarafından satışa çıkarılması, hem o köylerdeki tarımsal üretime büyük bir darbe vuracak hem de köyler rantiyeye kurban edilecek.

Bir yasa çıkarıldı, kelimenin tam anlamıyla yaşamı kabusa çevirdi. Köyler bir anda kent merkezlerindeki mahallelerle güya eşitleniverdi. Köylerin üretimi, yaşamı, kültürü, alışkanlıkları hiç gözetilmedi. Bu akıl almaz Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylerde sorun var. Bu yasayla tüzel kişiliği ortadan kalkan köylerin etrafındaki gelişim alanları, sessiz sedasız TOKİ’ye devrediliyor. TOKİ de, köylülere ait olan bu arazileri satılığa çıkarıyor. Bir örneği Ankara Polatlı’da yaşanıyor. Büyükşehir Yasası ile 30 büyükşehirde benzer tehlike var.

Daha önce tarımsal üretim alanı olan, meradan Hazine’ye çevrilen arazilerin TOKİ tarafından satışa çıkarılması, hem o köylerdeki tarımsal üretime büyük bir darbe vuracak hem de köyler rantiyeye kurban edilecek. Bir an önce bu yanlıştan dönülsün, Büyükşehir Yasası yeniden düzenlensin!”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP