Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı nedir?

ABONE OL
Aralık 15, 2023 11:48
Kawasaki hastalığı nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kawasaki sendromu veya mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığı, öncelikle çocukları, tipik olarak 5 yaşın altındakileri etkileyen nadir fakat ciddi bir hastalıktır. Vücuttaki kan damarlarının iltihaplanması (vaskülit) ile karakterizedir. Kawasaki hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genetik olarak yatkın bireylerde bir enfeksiyona veya başka bir çevresel tetikleyiciye karşı anormal bir bağışıklık tepkisi içerdiğine inanılmaktadır.

Kawasaki hastalığı hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda inflamasyon (iltihaplanma) söz konusudur. Bu damarlarda meydana gelen iltihaplanma hali ise vaskülit olarak ifade edilir. İnflamasyon en sık kalbin besin ve oksijen desteğinden sorumlu koroner arter damarlarını tutma eğilimindedir. Damarlar dışında lenf nodlarını da etkileyebilen bu hastalıkta burun, ağız ve boğaz mukozası ile ilgili şikayetler meydana gelebilir. Çoğu vakada tedavinin ardından birkaç gün içerisinde hastalığın iyileştiği görülür ve hastalık nadir olarak tekrarlar. Tedavi edilmediği takdirde ise ciddi seyirli kalp rahatsızlıklarını tetikleyebileceği için dikkatli olunmalıdır.

Konuya ilişkin Kardiyoloji Uzman Dr. Murat Şener şu bilgileri verdi:

*Yüksek Ateş 

*Döküntü 

*Kırmızı Gözler 

*Şişmiş, Kırmızı Dudaklar ve Dil 

*El ve Ayaklarda Şişme 

*Şişmiş Lenf Düğümleri 

*Sinirlilik ve Davranış Değişiklikleri 

Kawasaki hastalığı tedavi edilmezse, koroner arterlerin (kalbi besleyen kan damarları) iltihaplanması da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu da anevrizma oluşumuyla sonuçlanabilir ve potansiyel olarak kalp sorunlarına yol açabilir.

Tedavi tipik olarak hastaneye yatırılmayı ve iltihap ve ateşi azaltmak için intravenöz immünoglobulin (IVIG) ve yüksek doz aspirin uygulanmasını içerir. Koroner arter hasarı riskini azaltmak için erken tedavi çok önemlidir.

Kawasaki hastalığı olan bazı çocuklarda uzun vadeli kalp komplikasyonları gelişebileceğinden, düzenli takip bakımı ve kalbin izlenmesi önemlidir. Hızlı ve uygun tıbbi müdahale ile Kawasaki hastalığı olan çocukların çoğu tamamen iyileşir ve uzun vadeli sorunlar yaşamaz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP