“Nadir toprak elementi üretebilen 5 ülkeden biri olacağız”

“Nadir toprak elementi üretebilen 5 ülkeden biri olacağız”

ABONE OL
Aralık 27, 2023 12:22
“Nadir toprak elementi üretebilen 5 ülkeden biri olacağız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Eskişehir Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri (NTE) İşletme Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Ekonomist Dergisi’nin haberine göre Bayraktar, NTE’nin dünyada gelişen yeni teknolojiler, batarya teknolojileri, yenilenebilir enerji teknolojileri ve esası itibarıyla enerji dönüşümünün olmazsa olmazlarından biri olduğunu söyledi.

Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bu çerçevede biz de Eskişehir Beylikova’da dünyanın tek yatakta en büyük ikinci rezervini keşfetmiş durumdayız. Eskişehir’deki maden işletmesi elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda Türkiye’yi çok önemli bir noktaya taşıyacak. Endüstriyel tesise geçilmesiyle birlikte Türkiye NTE üretebilen 5 ülkeden biri olacak ve dünyada önemli bir tedarikçi konumuna gelecek. Burada yaklaşık 690 milyon tonluk bir cevher var. Biz bu kaynağın işletilmesi ile alakalı ilk etapta bir pilot tesis kurduk. İlk etapta 1200 tonluk bir cevher işleyeceğiz.”

Nadir toprak elementi nedir?

Nadir toprak elementleri ya da kısaca NTE, lantanitlerle birlikte itriyum ve skandiyum elementlerinin oluşturduğu bir grubu kapsamaktadır. Lantanitler atom numaraları 57 den 71’e kadar olan ve kimyasal olarak benzer elementlerin oluşturduğu bir gruptur. Atom numarası 39 olan itriyum ve atom numarası 21 olan skandiyum da lantanitlerle benzer kimyasal özellikleri nadir toprak elementlerinin içine dâhil edilmiştir. Yerkabuğunda diğer minerallere oranla daha fazla bulunmadıkları sanıldığından dolayı bu ismi almışlardır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP