Tarımsal amaçlı elektrik faturalarının ödenmesi…

Tarımsal amaçlı elektrik faturalarının ödenmesi…

ABONE OL
Aralık 6, 2023 10:32
Tarımsal amaçlı elektrik faturalarının ödenmesi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Alparslan Bayraktar’a tarımsal amaçlı kullanılan elektrik faturalarının hasat döneminde ödeneceğine ilişkin düzenlemenin yaşama geçirilip geçirilmediğini sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, CHP Gürer’e verdiği yanıtta, “Tarımsal sulama için elektrik temin eden şirketler elektrik bedeli ödemelerini aylık olarak yapmak zorunda olduklarından bu abone grubunda yer alan tüketicilere en az 10 günlük ödeme süresini içeren aylık tüketim tahakkukları yapılmaktadır. Bununla birlikte tahsilat, konusunda şirketler tarafından gerekli kolaylık sağlanabilmektedir” dedi.

26 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, şunları söylemişti:

”Elektrik faturalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin müjdesini çiftçilerimize veriyoruz.  Aylık yerine, hasat sonunda ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödenebilecek. Bundan sonra çiftçilerimiz için elektrik borçları ödemeleri hasat dönemi sonunda yapılabilecek. Ziraat Bankası elektrik borçları için çiftçilerimize yardımcı olacak. Çiftçilerimiz, geçmiş dönem elektrik borçlarını, 5 yıla varan vade ve faizsiz geri ödeme imkanıyla kapatabilecek.”

CHP’li Gürer, değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Bakan, Cumhurbaşkanın verdiği bu sözlere hiç değinmediği gibi sulama suyu için kullanılan elektrik fatura ödemelerin aylık olarak devam edeceğini açıkladı. Hasat sonu ödeme sözüne de Bakan hiç değinmediğine göre uygulamada yer bulamayacağı görülmektedir.

Niğde’de sıkça elektrik kesintileri yaşanıyor. Elektrik pat diye gidiyor. Gittik Mersin’de Taşucu’nda da aynı sorun var. Elektrik kesintisiz veriliyor deniyor. Herhalde kesintisiz alan iller var ama yaz aylarında bir gün boyunca elektrik kesintileri yaşanan yerler var. Bu elektrik kesintileri neden yaşanıyor?”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Alpaslan Bayraktar, şu yanıtı verdi:

“Elektrik dağıtım şirketleri yatırım ve bakım bütçeleri dahilinde ve yatırım planları ile bakım programlarına uygun olacak şekilde şebekeye ilişkin yatırımlarını sürdürülmekte olup, yürütülen bu faaliyetlere ilişkisin gerçekleşmeler Bakanlığımızca takip edilmektedir. Bu çerçevede dağıtım şirketlerince 2021-2025 yıllarını kapsayan içinde bulunduğumuz uygulama döneminin 2021 ve 2022 yılları toplamında, birim bedellere ve 2023 yılı Ekim ayı TÜFE değerine göre 86,29 milyar TL yatırım ve 15,85 milyar TL planlı bakım faaliyeti gerçekleşmiştir” diye konuştu ve elektrik kesintilerine yanıtında yer vermedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP