Başkentten hayvansal içme suyu ve tarımsal sulama göleti

Başkentten hayvansal içme suyu ve tarımsal sulama göleti

ABONE OL
Ocak 21, 2024 11:33
Başkentten hayvansal içme suyu ve tarımsal sulama göleti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi, Başkentin kırsal bölgelerinde başlattığı kırsal kalkınma ataklarını sürdürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, büyük ve küçükbaş hayvanların su içme gereksinmesinin karşılanmasının yanı sıra kurak iklim koşullarında su kaybının da önüne geçilmesi amacıyla yaşama geçirdiği Hayvansal İçme Suyu ve Tarımsal Sulama Göleti Bakım Onarım Projesi’nin çalışmalarına devam ediyor.

Başkentin 6 ilçesine toplamda 11 yeni hayvan içme suyu göleti ve 1 tane tarımsal sulama göleti kazandırıldı. Gölet yapımı için 4 milyon 844 bin 477 TL’lik yatırım yapan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 197 bin 500 metreküp büyüklüğünde su muhafazası elde ederek çiftçilerin kullanımına sundu.

Bugüne kadar Ayaş’a 1, Çamlıdere’ye 1, Güdül’e 3, Haymana’ya 2, Kızılcahamam’a 2 ve Polatlı’ya 2 olmak üzere toplam 6 ilçeye hayvansal içme suyu göleti yapıldı. Ayrıca, Haymana’ya 1 adet de tarımsal sulama göleti kazandırıldı.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının çalışmalarıyla; atıl durumda kalan göletlerde biriken rusubat temizlenerek su kaynakları yeniden kullanılır seviyeye getirildi. Gölet temizliği ve genişletme çalışmaları kapsamında; Beypazarı’nda 2, Çamlıdere’de 1, Güdül’de 13, Haymana’da 1, Kalecik’te 2, Kızılcahamam’da 2, Polatlı’da 2 ve Sincan’da 4 adet olmak üzere toplam 27 gölet kullanılabilir duruma getirildi.

2019 yılından itibaren 8 ilçede 27 göletin hem temizliği yapıldı hem de göletler genişletilerek kapasitesi artırıldı. Toplam 12 milyon 963 bin 363 TL yatırım yapılarak 148 bin 500 metreküplük de hafriyat göletlerden çıkarıldı.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Hüseyin Şemsi Uysal, bilgilendirme açıklamasında şunları söyledi:

Ankara’nın 8 mahallesinde doğal su toplama hasat göletleri projelendirdik. Bu sayede hayvancılık yapan çiftçilerimiz suya erişimi daha rahat sağlamış oldu. 8 ilçede yaklaşık 27 adet gölet temizliğini gerçekleştirdik. 157 bin metreküplük bir su hacmini yağmur sularıyla toplamış olduk. Bu köylerin yaklaşık 8 aylık su ihtiyacını karşılamış durumdayız. Sadece tarımsal desteklerin dışında altyapının da önemi çok büyük bu manada göletlerin imalatı, temizliği, sulama kanallarının tekrar temizlenmesi ve hizmete sunulması tamamen Kırsal Kalkınmaya dönük hizmetlerimiz arasında. Kapalı sistem sulama projelerimizi suyun daha tasarruflu kullanılması için hayata geçiriyoruz. İklim değişikliğine adaptasyon süreci içerisinde pilot bölge olarak seçtiğimiz Polatlı ve Haymana ilçelerinde su sayaçları dağıtımını sağlayarak çiftçimizin daha iktisatlı su kullanmasına destek olduk. Polatlı, Beypazarı, Nallıhan, Çubuk, Kalecik ve Haymana ilçelerinde yaklaşık 82 kilometre civarında açık kanal temizliği yapılarak suya erişimi daha kolay sağladık. Güdül Akçakese Mahallesi’nde imal ettiğimiz su göletinde 1,5 ay önce herhangi bir su birikmemesine rağmen son yağışlarda göl tamamen suyla doldu ve köyümüzün 8 aylık hayvan su içme ihtiyacını karşılamış olduk.

Beypazarı, Ayaş, Çamlıdere, Polatlı ve Haymana bölgelerinde de bu tip göletlerimizi imal ettik. Bu sayede hayvancıların kısıtlı suya erişimini sağlayarak verimin artmasını sağlıyoruz. Açık kanalların temizlenmesi ve kaybolan suyun direkt üreticilere iletilmesini gerçekleştiriyoruz. Bu konuda Fen İşleri ve ASKİ birimleriyle de koordineli çalışmamız sürüyor. Vatandaşlarımız yapılan hizmetlerden son derece memnun. Bu yıl yaptığımız bu gölet faaliyetiyle 153 milyon metreküplük su tasarrufu sağladık. 2004 yılının Temmuz ve Ağustos aylarına kadar sorunsuz bir şekilde bu suyun kullanılacağını düşünüyoruz. 2022 ve 2023 yıllarında Ankara kırsalında yaptığımız göletler ile 2024 yılının Temmuz, Ağustos aylarına kadar kesintisiz su kaynağını temin etmiş bulunuyoruz. 157 bin metreküp su ile vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla hayvanlarını sorunsuz bir şekilde sulayabilecek.” 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP