DOLAR

32,2569

0.28%
EURO

35,0507

0.13%
ALTIN(gr)

2.444,15

0,62%
BİST 100

10677.49

0,62%
“Tarım sektörünün bankalara  borcu 590 milyar lirayı aştı”

“Tarım sektörünün bankalara borcu 590 milyar lirayı aştı”

ABONE OL
Şubat 9, 2024 08:58
“Tarım sektörünün bankalara  borcu 590 milyar lirayı aştı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanan sorunların çiftçileri ciddi oranda zora sürüklediğini belirtti. Girdi maliyetlerindeki artış hem bitkisel hem de hayvansal üretimde önemli ölçüde darboğaza neden olduğuna vurgu yapan CHP’li Gürer, “Yemden, mazota, tarımsal amaçlı kullanılan elektrikten,  yem, gübreye, işçilik maliyetlerindeki artıştan, üreticinin ürününü uygun fiyata satamaması gibi sorunlara değin onlarca sorunla boğuşan tarım sektörü temsilcileri, ya tarımdan uzaklaşmaya ya da bankalara borçlanmaya başladı. Bu sorunu göremeyen siyasi iktidar ise kendi çiftçisini, üreticisini desteklemek yerine ithalata dayalı tarım politikaları izledi. Bu durum, üreticiyi de tüketiciyi de mağdur etti” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım sektörünün borçlarının 497,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 92,9 milyar liralık kısmı ise özel bankalardan kullandıkları kredilerden oluştuğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sektörün kamu bankalarına olan kredi borçlarının geçen yıl yüzde 88,1 özel bankalara olan borçlarının ise yüzde 44 oranında arttığına dikkat çekti.

KOBİ’LERİN BANKALARA BORCU 3,3 TRİLYONA ÇIKTI

KOBİ’lerin bankacılık sistemine olan kredi borçlarıyla ilgili verileri de paylaşan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOBİ’lerin bankalara olan borçlarının 2023 yılında 1,2 trilyon lira artarak 3,3 trilyon liraya yükseldiğini belirtti.

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 2,8 TRİLYONA ULAŞTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle yurttaşlardan olan alacaklarının bakiyesinin ise 19-26 Ocak haftasında 46,1 milyar lira artarak 2 trilyon 797 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekti.

TÜKETİCİLERİN BANKALARA OLAN BORCU OCAK AYINDA 69 MİLYAR LİRA ARTTI

Yüksek kredi faizlerine rağmen yurttaşlar borçlanarak tüketmeye devam ettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Söz konusu haftada tüketici kredilerinin bakiyesinde 13,2 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 33 milyar liralık artış oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk dört haftasında 69 milyar lira arttı” ifadelerini kullandı.

YURTTAŞIN BANKALARA OLAN İCRALIK BORCU 86 MİLYAR LİRA

Bankaların tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise söz konusu haftada 635 milyon lira daha artarak 49,1 milyar olduğunu belirten  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 3,8 milyar liralık artış gözlendi. Merkez Bankasının hazırladığı Finansal İstikrar Raporuna göre, varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor” diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP