“Üreticiden alınan süt, markette 3 katına satılıyor!”

“Üreticiden alınan süt, markette 3 katına satılıyor!”

ABONE OL
Mart 24, 2024 19:58
“Üreticiden alınan süt, markette 3 katına satılıyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de çiftçilerin ve üreticilerin sorunlarını yerinde görmeyi sürdürüyor.

Tarla kiralarının çok arttığını, 300 liradan 3 bin liraya dek kiralık tarlaların olduğunu belirten üreticiler, “Kira fiyatları tarla sahibinin insafına kalıyor. Biz buğday üretirken, üründen kar elde edemedik. O nedenle arpa üretimine geçerek, en azından hayvanlarımız için yem sorununu çözmeye çalışıyoruz. Ürettiğimiz sütü USK tavsiye fiyatı 13 buçuk liraya çıkardı ama 50 kg hayvan yemini torbası 570 lira oldu” diyerek yaşadıkları zorluklara dikkat çektiler.
aspercasinosu.com
Ulusal süt konseyi çiğ sütün salık verilen fiyatını 13 buçuk lira olarak belirlemesine karşın 10 liraya, 11 liraya süt satmak zorunda kaldıklarını anlatan üreticiler, “Süt üretimi her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor. Sabah 6.30’da 7.00’de kalkıyoruz. Kime çalıştığımızı da bilmiyoruz. Yemciye mi çalışıyoruz, süt toplayıcısına mı çalışıyoruz belli değil” dediler.

“Bu işin bizim için karlı olan yanı kendi peynirimizi üretiyoruz, kendi sütümüzü içiyoruz. Ancak kazancımız yok, elde ettiğimiz para asgari ücret kadar bile değil” diyen üreticiler, “Bizden yeni düzenleme ile 13 buçuk liraya alınan sütler büyükşehirlerdeki marketlerde 3 katına, yani yaklaşık 39 liraya satılıyor.  Biz kazanamıyoruz ama büyük firmalar büyük işletmeler kazanıyor. Aile tipi küçük işletmeler ise bitme noktasına geldi” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

ÜRETİCİDEN ALINAN SÜT

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üreticiden alınan sütün market raflarına ulaşana kadar 3 katına çıkmasının, üreticiler ve tüketiciler açısından büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Bu olumsuz tablonun neden olduğu sorunların çözülememesi durumunda, süt üretimiyle ilgili problemlerin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Maliyet artışlarının altında ezilen üretici süt üretiminden kar edemezken, aracılar ve büyük firmalar raflarda 39 liraya kadar çıkan sütten gelir elde ediyor. Üretici ve tüketici mağdur oluyor, Büyükbaş Hayvan sayısında 2020 yılında 18 milyon 157 bin 971 büyükbaş varlığı 2023 yılında 16 milyon 583 bine düştü. İşin ilginç yanı hayvan varlığı azalırken TÜİK veriler ile süt üretimini artırmayı başardı. Köylere gitseler, düşen hayvan varlığı yanında boşalan ahırları görürler. Yeterli hayvan beslemede de sorun var. Ahır giderleri sürekli artıyor. Veterinerden aşıya, vitaminden yeme fiyatlar artarken hayvancılık yapan süt inekçiliği yapıyorsa hayvanını ya satıyor ya doğrudan kesime veriyor. Çiftçilik yapmadan hayvancılık sürdürülebilir bir durum olmaktan çıktı.

Ancak siyasi iktidar kendi çıkardığı kanunu bile uygulamıyor. AKP dönemlerinde hiçbir zaman milli gelirin yüzde 1’i çiftçilere verilmedi. Bu yıl 91 milyar lira çiftçilere verileceği açıklandı. Ancak bütçeye göre çiftçiler için ayrılması gereken para miktarı en az 411 milyar lira olmalıydı. Çiftçilere bu para verilmedikçe ithal ürün geliyor, ithal ürün getirildiği için yerli üretici de üretimden uzaklaşıyor. Sorun çığ gibi büyüyor.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP