Dargelirli için kurbanlık almak zor!

Dargelirli için kurbanlık almak zor!

ABONE OL
Mart 16, 2024 10:48
Dargelirli için kurbanlık almak zor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küçükbaş hayvancılığın yıllar içinde maliyetlerin artmasıyla birlikte giderek zorlaştığını, özellikle yem ve mazot fiyatlarındaki artışların, bu işten para kazanamayan besicilerin sayısını hızla artırdığını belirtti.

Gürer, kurbanlıkların dar gelirli için büyük bir zorluk oluşturacağını vurgulamasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Niğde’deki hayvan pazarındayız. Koyunlar, keçiler, kuzular… Hatta yavrulamış koyunların anasıyla birlikte yavrusuyla birlikte satışı gerçekleştiriliyor. Ancak, hayvan Pazar bu hafta biraz durgun. Geçtiğimiz süreçte daha hareketliydi. Şu anda her hafta et fiyatları artıyor. Özellikle küçükbaş hayvanın pirzolasını artık çoğu insan göremiyor. Ama üretenler, besiciler de diyor ki, o kadar yem fiyatları, girdi fiyatları arttı ki, bu hayvancılığı yapacak hal kalmadı.”

Siz hayvancılık yapıyorsunuz, para kazanıyor musunuz bu işten?” sorusu üzerine besici Cercis Özen, “Kazanmıyoruz, mazota çalışıyoruz, yeme çalışıyoruz. 50 kiloluk yem 500 lira” şeklinde yanıtını verdi.

Gürer ile Özen arasında geçen diyalog:

Gürer: “Eskiden meraya hayvan çıkıyordu. Kış uzun sürünce…”

Cercis Özen: “Mera kalmadı ki vekilim. Biz yazın Temmuz ayında da yem yediriyoruz.”

Gürer: “Beslenme maliyetleri arttı diyorsunuz.”

Cercis Özen: “Hem de çok arttı vekilim.”

Gürer: “Hayvancılığı çok kişi bırakıyor diyorlar.”

Cercis Özen: “Mecbur bırakacak. Yemi, samanı hadi saman normal ama yeme, mazota güç yetmiyor.”

Gürer: “Bir hayvanı ne kadar süre besliyorsunuz?”

Cercis Özen: “En az 3 ay besliyoruz. Ondan sonra satışta para da kazanmaz.”

Gürer: “Pazarda hareket var mı?”

Cercis Özen: “Yok, yok. Bugün çok durgun, yani.”

Gürer: “Peki, sizin çocuklarınız bu işi sürdürürüz diyorlar mı?”

Cercis Özen: “Sürdüremezler. Bizler gidelim, çocuklar hiç yapamaz.”

Gürer: “Çoğu köyde de ahırlar boşaldı, hayvancılık yapan da kalmadı. Yani, yem fiyatı arttı, meraya yayılma ve çıkacak yer yok, pazara getirdiğiniz zaman hemen satış yok.”

Cercis Özen: “Mazota, yeme çalışıyoruz.”

Gürer’in ve Özen’in diyalogları, AKP iktidarının yanlış hayvancılık politikalarının küçükbaş hayvancılığı olumsuz etkilediğini ve gelecek açısından endişe verici bir noktaya gelindiğini gösterdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, değerlendirmesinde “Pazarlarda da talep düşüklüğü gözleniyor. Artık çoğu köyde ahırlar boşalmış durumda ve hayvancılığı sürdürebilen çok az kişi kalmış durumda. Küçükbaş hayvancılığın sorunları, sadece Niğde’de değil, ülke genelinde de benzer şekilde yaşanmaktadır. İktidar bu konuda acil önlemler alması ve sektöre destek vermesi gerekmektedir. Aksi halde, küçükbaş hayvancılığı bırakan sayısı hızla artacak, aynı zamanda köylerin sosyal dokusu da ciddi şekilde zarar görecektir. Küçükbaş hayvanların mera yayılımı sınırlı olması ve kapalı alanda beslenmesi, yem fiyatında artış, ahır ve bakım giderleri sorunları tetikliyor.” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP