DOLAR

33,1952

-0.11%
EURO

36,0226

-0.6%
ALTIN(gr)

2.548,96

-1,98%
BİST 100

11156.2

-1,98%
“Gıdaya ulaşımı zorlaştıracak adımlar atıyor!”

“Gıdaya ulaşımı zorlaştıracak adımlar atıyor!”

ABONE OL
Mart 7, 2024 14:09
“Gıdaya ulaşımı zorlaştıracak adımlar atıyor!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla resmi enflasyon %71 düzeyini aştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AKP’nin gıdayı ucuzlatmak yerine daha da pahalı duruma getirecek adımlar attığını söyledi.

Karabat’ın açıklaması şöyle:

1-Şubatta gıda enflasyonu yüzde 8,25 oldu. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 71,12 seviyesinde. AKP ise gıdayı daha da pahalı yapacak adımlar atıyor.

2-Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 600 bin baş besilik hayvan ithalatı yapacağını duyurdu. Uruguay’dan ilk gemi yola çıktı. Besilik danaların kilosu 3,90 dolara (124 TL) alındı. Peki, üreticiye kaça satılacak? 187 TL’ye. Yani yaklaşık 6 dolara.

3-Tarım yazarı değerli gazeteci Ali Ekber Yıldırım ayrıntıları yazdı. Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı bu ithalatla elde edilecek kârla hayvancılık geliştirilecekmiş! Yıldırım’ın yazısını okumanızı öneririm:

4-Biz makro ekonomik politikalara bakalım. İçeride çiftçinin üretim maliyeti düşürülmeye çalışılmadan ithalata bağımlılık bitmez. İthalatla üretici ezilmesin denilerek besilik hayvan pahalı satılıyor. Ancak üretici zaten mazotla, yem fiyatlarıyla ezilmiş durumda.

5-2024 bütçe gelirlerinin %88,12’si vergilerden oluşuyor. Toplamda 8,3 trilyon TL vergi toplanması öngörülüyor. Bu kadar yüksek gelir varken, “İthal besilik hayvanlardan gelir elde ederek hayvancılığı destekleyeceğiz” demek, bu işten anlamadığınızın itirafıdır.

6-Gıda enflasyonu hanelerin en büyük sıkıntısıdır. Bütçeden üreticimizi destekleyip, uygun fiyatlı ithal edilen etleri de vatandaşa ucuz satarsanız, gıda fiyatlarındaki artışı frenlemiş olursunuz. Ama ithalat lobilerini destekleyen AKP’nin böyle bir derdi yok.

7-Tarım Bakanı’nın aynı zamanda Et ve Süt Kurumu’nda yönetici olan danışmanının Macaristan’da hayvan satış şirketi kurduğunu belgelerle açıkladım. Benzer bir senaryonun Güney Amerika ülkelerinde de devreye alındığı belirttim. Plan tıkır tıkır işliyor. Vatandaşı ve ülkeyi düşünen ise yok!

8-Mehmet Şimşek, “Dezenflasyon zaman ve kararlılık gerektiriyor. Sabırla ve azimle fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” diyor. Ucuz eti vatandaşa pahalı satarak mı enflasyonla mücadele edeceksiniz?

9-Şov için patates-soğan depolarını basan, marketlerde etiket kontrolü yapan AKP, gitsin Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı ile Mehmet Şimşek’in ofislerini bassın. Bakalım hangi ithalatçılar o ofislerde cirit atıyor!

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP