“Pancar tohumu 9-12 bin TL iken, şu an 17-21 bin TL aralığında…”

“Pancar tohumu 9-12 bin TL iken, şu an 17-21 bin TL aralığında…”

ABONE OL
Mart 8, 2024 14:30
“Pancar tohumu 9-12 bin TL iken, şu an 17-21 bin TL aralığında…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mart 2023 tarihinde ekimi yapılan ve 20 Eylül’de kampanya dönemi başlayan şekerpancarı için Türk şeker, 5 Ekim 2023 tarihinde alım fiyatını ton başına 1.855 TL olarak açıklamıştı, söz konusu fiyata kota tamamlama priminin dahil olduğu belirtilmişti.  Kampanya boyunca çiftçi sözleşmeli tarım yapılan pancarı fabrikalara verdi. Fabrikalar 2023 yılı pancar ödemelerine 4 Mart 2024 tarihinde yapmaya başlandı.” dedi.

Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Pancar alım fiyatının açıklanmasının üstünden 5 ay geçtikten sonra çiftçilerin hesabına pancar paraları yatırılması ile çiftçi bu süreçte artan enflasyon ile ciddi kayba uğradı. Enflasyon ve girdi maliyet artışları sonucu yapılan ödemeler eridi. Geçmiş dönemlerde de benzer uygulamaya gidiliyordu ancak paranın alım gücü ve enflasyon karşısında çiftçi bu kadar mağdur duruma düşmemişti.

Eğer bir pancar üreticimiz 80 ton ürün teslim ettiyse karşılığında 150 bin TL ödeme alacak. Bu ödemeyi 5 Ekim 2023 tarihinde alıp, gidip bu parayla dolar alsaydı 5 bin 440 dolar alabiliyordu. Şimdi bu parayla 4 bin 761 dolar alabiliyor. Yani yaklaşık pancar üreticisinin cebinden 680 dolar 5 aylık süreçte alınmış oldu. Daha yüksek üretim yapıp daha fazla ürün teslim eden pancar çiftçimizin daha fazla kaybı oldu. Çeyrek altın üzerinden de en az 10 altın daha az alabilecek duruma geriledi.

Geçen yılın mart ayında akıllı pancar tohumu 9-12 bin TL iken, şu an bu pancar tohumu 17-21 bin TL aralığına çıkmış bulunuyor. Üreticilerin mazot, tohum, tarla kirası ve gübre gibi üretim girdilerinin fiyatları her gün artarken çiftçinin ürün ödemesini 5 ay geç alması önemli gelir kaybına neden oluyor. Zor şartlar altında üretim yapan çiftçilerin ürün bedellerinin geciktirilip her geçen gün yükselen enflasyon karşısında değerinin düşmesine sebep olmak çiftçilerin üretimden kopmasına yol açmaktadır. Bu sebeple çiftçi ürününü teslim ettikten sonra geçen 15 gün içinde parası hesabına yatırılması yönünde bir düzenlemeye gidilmelidir ki çiftçinin kaybı en aza indirilsin. 2023 yılında düşük taban fiyatı da çiftçiyi zora sokmuştur. Fabrika şekeri işleyip, piyasaya verip, gelirini artırmak için şeker fiyatına zam yaparken çiftçinin içinde bulunduğu durumu dikkate almaması pancar üretimini gelecek süreçte riske sokacaktır.

10 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ve kota uygulamaları ile şeker pancarında sorunlar yaşanırken şeker fiyatlarında artış ve piyasaya sınırlı arz nedeni ile kendi kendine yeterliliğine rağmen ithalat yapılmak zorunda kalındığında da dikkat çekerek şeker pancar stratejik bir üründür. Bu üründe de yanlış uygulamalar ile sorunlar artmaktadır. Bu süreç tatlandırıcı için daha geniş alan yaratır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP