10 bin sulama göletine binlerce lepistes balığı bırakıldı

10 bin sulama göletine binlerce lepistes balığı bırakıldı

ABONE OL
Eylül 21, 2023 09:16
10 bin sulama göletine binlerce lepistes balığı bırakıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin/ Tarımın Sesi– Anakent Belediyesi, 2020 yılında sivrisinekle mücadele için başlattığı lepistes balığı üretiminde, önemli aşama elde etti. Bin havuzla başlayan proje genişleyerek, 10 bin havuza ulaştı. Havuzlara bırakılan binlerce lepistes balığı larvaları yiyerek sivrisineklerin üremesinin önüne geçerken, biyosidal ürün kullanımı da sıfıra indiriliyor.

Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne bağlı uzman akademisyenlerden görüş alınarak geliştirilen projeyle, Mersin’de tarımsal amaçla kullanılan sulama göletlerine lepistes balıkları bırakılıyor. Balıklar, havuzlardaki sivrisinek larvalarını yiyerek yok olmasını sağlıyor ve sivrisineğin üremesinin önüne geçiyor.

Anakent Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı İlaçlama Biriminde Yenişehir Ekip Sorumlusu Özgür Ünal, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak, sivrisinekle mücadele kapsamında bugüne kadar yaklaşık 40 bin gölete 15-20 günlük periyotlarla ilaçlama yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

Proje ekosistemi bozmadan, biyolojik mücadele ve maliyetleri düşürerek, en önemlisi de halk sağlığını düşünerek hayata geçirildi. Amacımızın özellikle sıtmanın kontrol edilmesi ve sivrisinek aracılığıyla bulaşan hastalıkların önlenmesi olduğu düşünülürse, hedefe uygun adımlarla gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Sivrisineklerin durgun sularda üremelerinin çok fazla olmasından dolayı, biz de bu projeye başladık. Elde edilen bulgulara bakarak, bu projenin yüzde 80 oranında başarı sağladığını görüyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 10 bin sulama göletine lepistes balıkları bıraktık. Bu sayıyı artırmak adına da, düzenli olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP