DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

%
BİST 100

10643.58

%
Su ve hayvansal ürünler sektörü Afrika’ya yöneliyor…

Su ve hayvansal ürünler sektörü Afrika’ya yöneliyor…

ABONE OL
Eylül 8, 2023 15:07
Su ve hayvansal ürünler sektörü Afrika’ya yöneliyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Dışsatımda sektörler için ortaya konulan 2023 hedeflerini tutturan tek sektör olan Türk su ve hayvansal ürünler sektörü, 5 milyar dolarlık yeni dışsatım hedefine ulaşmak için yeni pazar bulma çalışmaları kapsamında Afrika pazarını radarına aldı, dışsatımın yıldızı su ve hayvansal ürünler sektörü Kenya üzerinden Afrika’da 100 milyon dolarlık yeni bir pazara ulaşmak istiyor.

Türkiye Su ve Hayvansal Ürünleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2022 yılı Eylül ayında Fas Kazablanka’da düzenlenen 5.Uluslararası SIEMA- Gıda, İçecek, Otel ve Restoran Ekipmanları Fuarı’na katılarak Afrika pazarına yönelik tanıtım çalışmalarına başladıklarını, Kenyan Food Event Fuarı’na katılarak Afrika pazarına yönelik ikinci faz tanıtım etkinliğini gerçekleştirdiklerini ve Kenya’da Türkiye ve Türk ürünlerine büyük bir sempati olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Türk Havayollarının dünyanın en çok noktasına uçmasının Türk ihracatçıları için büyük avantajlar sunduğuna dikkati çeken Kızıltan, “İhracatçılarımız ihraç pazarlarına ulaşmada ve ürünlerini pazarlamada büyük kolaylık yaşarken, Turkish Cargo ile de ürünlerini ulaştırabiliyorlar.  Bu sayede Afrika’da da güçlü bir konuma gelebileceğimize inanıyoruz. Kenya Doğu Afrika’nın ekonomi, ticaret ve lojistik merkezi olarak kabul ediliyor. Kenya dışında; Uganda, Ruanda, Burundi, Demokratik Kongo’nun doğusu ve Güney Sudan pazarlarına giriş noktasında bulunması ve sadece iç pazarıyla değil, bölge ülkelerinin de üyesi olduğu Doğu Afrika Birliği Pazarı ile Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı vasıtasıyla yaklaşık 250 milyon tüketiciye ulaşabilme potansiyeliyle öne çıkıyor” diye konuştu.

Kenyan Food Event Fuarı’nda, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği standını Türkiye’nin Kenya Büyükelçisi Subutay Yüksel ve Ticaret Müşaviri Mustafa Alıcı ziyaret etti. ESÜHMİB, fuar süresince ziyaretçilere levrek-çipura,Türk somonu ve füme alabalık sergilerken, füme balık ile peynir tadımı gerçekleştirdi. Fuarda ESÜHMİB’i Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, ESÜHMİB Yönetim Kurulu Üyeleri Osman İşlek ve   Cem Sağır ve EİB Şube Müdürü Özlem Gökkan Vural’dan oluşan heyet temsil etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP