DOLAR

33,1952

-0.11%
EURO

36,0226

-0.6%
ALTIN(gr)

2.548,96

-1,98%
BİST 100

11156.2

-1,98%
 Emekli çiftçilerle işçilere ikramiye mecliste…

 Emekli çiftçilerle işçilere ikramiye mecliste…

ABONE OL
Aralık 27, 2023 08:55
 Emekli çiftçilerle işçilere ikramiye mecliste…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımın Sesi– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin yasa önerisini Meclise sundu.

Emeklilere bir kereye özgü 5 bin lira tutarındaki ikramiye verilmesi düzenlemesinden çalışan emekli ile emekli olan çiftçilerin ayrı tutulmasının, bu katmalar için zorluklar oluşturduğuna  değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “02 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7464 sayılı Kanunun 20. maddesi ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 98. madde ile belirlenen Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemeleri alan bireylere bir defaya mahsus olmak üzere 5.000 TL ödeme yapılacağı açıklanmıştır. Ancak, bu düzenleme, emekli olmasına karşın çalışmakta olan işçi ve emekli çiftçilerin mağduriyetine neden olmaktadır. Onlar kapsam dışında bırakılması haksızlıktır” sözlerini kullandı.
fixbet giriş
Emekli çiftçilerin, çalışan statüsünde göründükleri gerekçesiyle söz konusu 5 bin lira tutarındaki ikramiyeden yararlanma hakkından uzak bırakıldığını da aktaran CHP’li Gürer, şunları söyledi:

“Ayrıca, yaşamını idame etmek amacıyla emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden işçiler de yapılan bu ayrıma maruz kalmışlardır. Bu durum, emekli çiftçilerin ve emekli olmasına karşın çalışmak zorunda kalan işçilerin ekonomik zorluklarla başa çıkmaya çalıştığı bir dönemde, hak ettikleri ikramiyeden yoksun kalmalarına neden olmaktadır.

Emeğiyle geçinen çiftçiler ve emekli olmasına karşın çalışan işçiler zaten zorlu koşullar altında üretim yapmakta ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, verilecek olan 5.000 TL’lik ikramiyenin, çalışan statüsünden kaynaklandığı gerekçesiyle emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden işçi ve çiftçilerimizin ellerinden alınmasının düzeltilmesi ve ayrım yapılmadan adil bir şekilde bu ödemeden faydalanmaları gerekmektedir.

Ekonomik kriz derinleşti; krizlerden en çok etkilenen emeklilerin ücretlerinin iyileştirilmesi beklenirken siyasi iktidar bu yönde girişimde bulunmadı ama emeklilere Cumhuriyetimizin 100. Yılı kapsamında 5 bin lira ikramiye verileceğini açıkladı. Çalışan emekliler ise bundan muaf tutuldu. Emekli ihtiyacı olmasa çalışmaz. Durumu iyi olan ya da çalışamayacak durumda olan emekli çalışmıyor. Bu durumda binlerce emekli ikramiyeden mahrum kalıyor. 

Öte yandan Ziraat Odalarına kayıtlı çiftçiler de ikramiyeden muaf tutuluyor. Çiftçinin odaya kaydı varsa çalışıyor sayıldı ve 5 bin liralık ikramiyeden muaf kaldı. Bu konuyla ilgili hazırladığım Kanun Teklifini Meclis Başkanlığına gönderdi. Bu durumun düzeltilmeli ödeme yapılmadan tüm emeklilere 5 bin liralık ikramiyeden yararlanmalıdır. Esasen tüm emekli maaşlarında enflasyona göre düzenlemeye de gidilmelidir. Emekli maaşı açlık sınırı altında kalmıştır. En düşük emekli aylığı asgari ücret olmalıdır. Emekliler için ayrımcılıktan iktidar vazgeçip, intibak düzenlemesi de bir an önce sağlanmalıdır”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP