Limon dalında kaldı!

Limon dalında kaldı!

ABONE OL
Kasım 1, 2023 12:29
Limon dalında kaldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Tarımın Sesi— Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Ayhan Barut, Çukurova’da ürünü dalında kalan narenciye üreticilerinin ağaçlarını kesmek zorunda kaldığını belirterek, iktidarı çözüm üretmeye çağırdı. Pazarda, markette narenciye ürünleri el yakarken çiftçi emeğinin karşılığını alamadığına vurgu yapan CHP’li Barut, üreticilerin kaygılarını şöyle anlattı:

Acilen narenciye üreticisini destekleyin. İhracata giden narenciye ürünlerinde ton başına en az 3 bin lira destek verin. Limon ihracatı için başka pazarlar bulun! Ürünü dalında kalan, ağaçlarını kesen narenciye üreticilerin yaşadığı drama son verin, ocakları batıran bu yangını artık söndürün.

Ne yazık ki narenciye üreticileri tıpkı diğer çiftçilerimiz gibi çok kötü durumda, hatta perişan halde. Mazottan gübreye, elektrikten suya, zirai ilaçtan tohuma tüm tarımsal üretim girdileri fahiş oranda zamlanırken, üreticinin ürünü para etmiyor. İhracatta sorun var, üretim maliyetleri çok fazla arttı, narenciyede ürünler dalında kaldı. Çiftçinin emeği, milli servetimiz yerlere dökülüyor, ağaçlar kesiliyor. Bir narenciye bahçesinin kurulumu ve verime oturması yıllar alıyor. Üreticinin ürünü dalında kalıp çürümeye terk edilirken, ağaçlar kesilirken tüketici de marketlerde ve pazarlarda limon, mandalina, portakal alamıyor.

Anayasamızın 45’inci maddesi, ‘Devlet tarımsal üretimi planlar, çiftçinin girdilerini sağlar ve ürünü değerlendirir’ diyor. İktidar ateş pahasına dönen girdileri temin etmediği gibi üreticinin ürünlerini de değerlendirmiyor. Maliyeti 5-6 lira olan limonu bahçede 50 kuruşa bile alan yok. Ürün dalında kaldı. Sadece limon değil, mandalina, greyfurt ve portakal da da aynı sorunlar var. Narenciye üreticisi artık ne yapsın, kahrından ağaçlarını kesmek zorunda kalıyor. Yılların emeği heba oluyor, ülke ekonomisi de çok büyük zarar görüyor. Acilen narenciye üreticisini destekleyin. İhracata giden narenciye ürünlerinde ton başına en az 3 bin lira destek verin. Vakit kaybetmeden bu desteği açıklayın. Narenciye ürünlerinin ihracatı için başka pazarlar bulun, yeni alanlar için girişimlerde bulunun. Narenciyede üreticilerin yaşadığı drama son verin, ocakları batıran bu yangını artık söndürün.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP