DOLAR

33,1952

-0.11%
EURO

36,0226

-0.6%
ALTIN(gr)

2.548,96

-1,98%
BİST 100

11156.2

-1,98%
‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde Türkiye sondan ikinci

‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde Türkiye sondan ikinci

ABONE OL
Mart 4, 2024 10:20
‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde Türkiye sondan ikinci
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tele1’de yer alan habere göre, ABD’li şirket Natixis Investment, Türkiye’deki emeklilerin, diğer ülkelerdekine kıyasla gelir ve yaşam niteliği bakımından ne kadar geride kaldığını ortaya çıkaran bir araştırma yayımladı. Emekliler için en yaşanabilecek ülkeler seçilirken, sağlık, yaşam kalitesi, maddi refah ve emeklilerin gelirleri dikkate alındı.

Yapılan araştırmaya göre ‘Küresel Emeklilik Endeksi’nde Türkiye yüzde 36 ile 44 ülke arasında sondan ikinciliği paylaştı. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; Türkiye’den daha kötü tek ülke yüzde 10 ile Hindistan oldu.

EN YÜKSEK NORVEÇ VE İSVİÇRE

Brezilya’daki emekliler, yüzde 36 ile Türk emekliler ile beraber sondan ikinciliği paylaşırken, Meksika ve Kolombiya da ‘emeklilikte en yaşanılmaz ülkeler’ arasına girdi. Endekste en yüksek puanları yüzde 83 ile Norveç, yüzde 82 ile İsviçre ve yüzde 81 ile İrlanda aldı.

Endeks hesaplanırken kullanılan alt başlıklara bakıldığında, Türkiye’deki emekliler, gelir bakımından dünya sonuncusu oldu. Türkiye’deki emeklilerin finansal gelir puanı yüzde 47 olurken, Rusya ve Yunanistan yüzde 49 ile Türkiye’yi izledi.

2018’DEN SONRA SERT DÜŞÜŞ

Raporda ayrıca Türkiye’deki emeklilerin yaşam niteliğinin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra ne kadar gerilediği de ortaya çıktı. Türkiye, 2017 ile 2018 yılı raporlarında emekliler için ‘yaşanılabilecek’ ülkeler arasında yer alıyordu. Ancak son yıllarda uygulanan ekonomi politikaları ve emeklilerin düşen satın alma gücüyle birlikte Türkiye, artık listenin sonlarında yer alıyor.

NORVEÇ BİRİNCİ, TÜRKİYE SONUNCU

Türk emekliler, yaşam niteliği bakımından Avrupa’da son sırada yer alıyor. Türkiye’nin ardından gelen ilk Avrupa ülkesi Rusya ise yüzde 45 ile tam 9 puan üzerimizde yer alıyor. Dünya sıralamasında ise Türkiye, emeklilerin yaşam niteliğinde yalnızca Hindistan’ı geçebildi. Listenin zirvesinde yer alan bir Norveçli emeklinin yaşam niteliği yüzde 87, İsviçreli’nin yüzde 86 olarak hesaplandı. İlk 15’de yer alan ülkelerin tümündeki emeklilerin yaşam kalitesi yüzde 80’in üzerinde ölçüldü. Türk emeklilerin ölçülen yaşam niteliği yalnız yüzde 25 oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP